Bělení zubů
Dříve si lidé pomáhali různými přírodními prostředky, například popelem. I dnes se zkouší různá přírodní bělidla, mimo jiné i citrón a ocet, jedlá soda, kokosový olej, jahody apod. Ne všechny tyto prostředky pomáhají, v případě citronu může dojít například i k poleptání skloviny.
Kosmetické bělení zubů
Na trhu je mnoho volně prodejných výrobků různých firem, které slibují vytouženou bělost. Prodávají se různé zubní pasty, krémy, pudry, bělicí pera, ústní vody, gely, expresní pásky a kompletní bělicí kúry. Tyto výrobky slibují dosažení zářivě bílého úsměvu v pohodlí vašeho domova. Ale i nákup těchto výrobků byste měli konzultovat se svým zubním lékařem. Měl by vás upozornit, pokud trpíte zánětem dásní, parodontózou, nebo pokud máte na předních zubech kazy či korunky a výplně, není toto bělení pro vás vhodné. Před použitím těchto přípravků se také doporučuje navštívit zubní hygienistu a nechat si zuby odborně vyčistit od povlaků a pigmentací, aby účinná látka pronikla až k zubu. Volně prodejné výrobky ovšem mají velmi nízkou účinnou látku a tak následný efekt není tak viditelný. V tomto případě je doporučováno navštívit zubního lékaře a ten vám navrhne účinnější léčbu.
Bělení zubů pod lékařským dohledem
1. Domácí bělení
2. Ordinační bělení
Domácí bělení – k tomu se používají tzv. nosiče, které naplníte tenkou vrstvou bělícího gelu a pod odborným dohledem lékaře se naučíte používat tuto metodu doma. Lékař vám většinou určí dávku, kterou budete používat po dobu 5-14 dnů, 4-8 hodin denně. Nevýhodou této metody je to, že někteří mohou cítit zvýšenou citlivost zubů, prostředek totiž zasahuje do zubní skloviny.
Ordinační bělení – provádí se v zubní ordinaci, při proceduře se neutralizují usazené pigmenty a zuby dostanou svou přirozenou bílou barvu. Na zuby se nejprve nanese speciální bělicí gel a posléze je po dobu 15 minut vystaven UV světlu z bělicí lampy, které aktivuje proces bělení. Ten se opakuje třikrát až čtyřikrát. Samozřejmě je i více metod, které dnes lékaři nabízejí.