Bydlet – jak, kdy, kde?
V současné době není mladým lidem, kteří si chtějí pořídit své vlastní bydlení, co závidět. Nemají to vůbec jednoduché. Jsou samozřejmě mezi i nimi výjimky, pokud mají například velkou finanční podporu od rodičů.
Všichni víme, že dnešní bydlení je hodně drahé. Zvlášť v těch velkých městech. Ale i v malých obcích nebo na vesnicích bydlení není o moc levnější. Pořídit si vlastní byt nebo dům bez zadlužení, tak to je snad jen ve snu.
Bydlet ve městě má určitě plno výhod. Zvlášť, pokud nemusíte dojíždět do zaměstnání 2 – 3 hodiny denně. Takže pokud bude v tomto směru dobrá dostupnost, tak máte i vyhráno.
Ve městech je zvlášť pro mladou generaci pohodlný život. I když je město „drahé“, je zde velká možnost kulturního a sportovního vyžití, MHD umožňuje snadnou dopravu jak do obchodů, školy, školky, k lékaři atd. Každé město má svá krásná místa se zelení a klidem.
Velkou nevýhodou jsou určitě vysoké nájmy a vysoké náklady, které se týkají bydlení, jako je cena vody a stočného, cena služeb za odpad apod. Proto možná mnoho lidí touží žít ve vlastním bytě nebo mít svůj domek. Chtít žít slušně a na úrovni je normální.
Mladé rodiny, nebo i jedinci, si dovolí mít hypotéku na bydlení přibližně v 30 letech. I později. Mezitím bydlí, jak se dá. U rodičů, v podnájmu, bydlení, které jim nevyhovuje. Ale pokud touží po vlastním bydlení, tak šetří. Protože k vyřízení hypotéky dnes potřebujete mít ušetřeno alespoň 20% z hodnoty pořizované nemovitosti. Pokud někomu finančně pomohou rodiče nebo rodina, tak se svého vysněného bydlení mohou dočkat i dříve.
V současné době je možnost si pořídit i bydlení, které není tak moc drahé. Ale většinou je to mimo město. Pokud máte možnost pozemku s povolením stavby, nebo na pozemku rodičů, můžete si pořídit mobilní dům, který nebude tak drahý jako klasická stavba, ale budete mít své vytoužené soukromí a pohodlí.
Je mnoho rodin i jedinců, kdy jejich příjem je hluboko pod průměrem. A protože nájemní bydlení je drahé, stojí za to požádat o příspěvek na bydlení. Nemusíte se stydět. Na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSP) se podrobně dozvíte, co k této žádosti budete potřebovat. A je tam i kalkulačka, která vám spočítá, jakou částku byste mohli získat. Jen nesmíte zapomenout, že jak příjmy, tak výdaje se dokladují za poslední 3 měsíce.