Klec nebo ohrádka pro králíka pro pobyt na zahradě i v interiéru
Chov králíčka v bytě
Teoreticky jej lze umístit do klece nebo terária, ovšem zkušení chovatelé doporučují spíše klec. Ve zverimexech je můžete vídat ve společnosti morčat v uzavřeném plastovém boxu, s nimi si také rozumí a někteří lidé je chovají společně. Klec je však v mnoha směrech pro zvířata vhodnější, zejména kvůli absenci plísní a vlhkosti, která se v kleci neudrží. Králíček se nebude uvnitř cítit stísněně, skrze mříže může pozorovat okolí, může se kdykoli uschovat v dřevěném domečku, který mu přichystáte.
Dovnitř klícky také patří jesličky pro krmnou dávku sena, keramické misky na zelené granule a na vodu, napáječka (než si na ni zvyknou, ponecháme i misku s vodou) a toaleta. Záchodek by měl být pokud možno v rohu, kam se králík také naučí chodit, a není třeba dávat podestýlku po celé ploše příbytku. Vhodnými pohlcovači exkrementů jsou piliny, hobliny, nebo papírové lisované pelety.
Venkovní výběh
Máme-li možnost umístit zvířátka na zahradu, kde nebudou ohrožována predátory, zejména psy a kočkami, můžeme jim dopřát alespoň touto cestou přirozené prostředí, které je jim vlastní. Králíčkům chovaným ve venkovních kotcích nebo uvnitř bytu v kleci prospěje pohyb na čerstvém vzduchu. Jednou z možností, jak to provést, je vložit je do venkovního výběhu. Jeho konstrukce je vyrobena z nekorodujícího materiálu, pájených nebo svařených ocelových prutů do tvaru klecové ohrádky, která je dostatečně vysoká a prostorná. Je opatřena dvířky, kudy lze vkládat napáječku, misku s vodou a krmivo. Králíci jsou uvnitř v bezpečí i před náhodným útokem dravého ptactva nebo koček, i když se snažíme takovým situacím cíleně zabránit.
Zvířatům nesvědčí dlouhý pobyt na ostrém slunci, musí mít uvnitř ohrádky pro králíka možnost schovat se do úkrytu, proto nezapomínejme na přenosný příbytek z netoxického materiálu, nejlépe ze dřeva.